Vítejte na mém blogu, která se věnuje písňovým textům a překladům

Vítejte na mém blogu, který se věnuje písňovým textům a překladům. Písňové texty jsou velmi specifickým (téměř básnickým) útvarem. Pár jsem jich už napsal, takže mluvím hlavně z vlastní zkušenosti. Tenhle blog jsem si vytvořil proto, abych si utřídil svoji práci za poslední léta a zkusil si přehledně rozdělit "volné" texty, zhudebněné texty, prosté překlady a taky překlady, které jsou "zpívatelné" (české cover-verze).

Překlad písňových textů je na první pohled jednoduchá věc. V době existence automatických překladačů může překládat vlastně každý. A podle toho taky většina textů na netu vypadá - otrocky přeložené texty bez invence a nápadu. U tohoto typu textů jsem se rozhodl nepřekládat doslovně každý řádek, ale pokusit se vystihnout ducha původního textu, včetně nálady.

Úplně jinou disciplínou je vytvořit text, který sedí do původní hudby tak, že by se dal zpívat v češtině s původní muzikou. To je někdy práce téměř pro křížovkáře. Hlídat si délku slov, rytmus, přízvučné slabiky a navíc by měl mít text alespoň minimální smysl, ideálně i souvislost s textem originálním. Stává se ale, že nápad na český text přijde například se sloganem, kdy anglická fráze je zvukově podobná čekému slovu (vzpomeňme třeba na Gottovu "Jen se hádej" - v originále "Yes, It´s a heartache")...

Samotný výběr zde uvedených textů je pouze mojí srdeční záležitostí. Prostě - překládám jen ty písně, které mě nějak zasáhly nebo které mám spojeny s nějakými zážitky. Tento blog si nepíšu ale jen pro sebe. Je jasné, že mě zajímá i odezva od čtenářů. Každá zpětná vazba vás může upozornit na to co děláte špatně anebo naopak na to, co se líbí. Takže pište své názory, budu je číst a v rozumné míře na ně i reagovat.

PS: texty jsou podle štítků rozděleny do kategorií. U překladů je také video YouTube, kde si můžete pustit písničku k textu.

středa 17. srpna 2011

Tired Of Sleeping (Suzanne Vega)

Já znám ten čas kdy den hvězdy zháší
a do suchý trávy když listí se potichu snáší

Já znám zvuk blesků za letních bouří
kdy po nocích znavená spánkem
k ránu se prázdná a ztracená vzbouzím

Dávno mám ten pocit že už se krátí
můj čas který vzpomínky na dětství znovu mi vrátí

Já znám tu vůni když listí se pálí
a dunění zvonů co vrací se ozvěnou z dáli

Já znám to ticho sněhových plání
kdy slunce svou znavenou hlavu
za bílým obzorem pomalu sklání

Dávno mám ten pocit že už se krátí
můj čas který vzpomínky na dětství znovu mi vrátí

Já znám zvuk blesků za letních bouří
kdy po nocích znavená spánkem k ránu se zmatená vzbouzím

Dávno mám ten pocit že už se krátí
můj čas který vzpomínky na dětství znovu mi vrátíŽádné komentáře:

Okomentovat