Vítejte na mém blogu, která se věnuje písňovým textům a překladům

Vítejte na mém blogu, který se věnuje písňovým textům a překladům. Písňové texty jsou velmi specifickým (téměř básnickým) útvarem. Pár jsem jich už napsal, takže mluvím hlavně z vlastní zkušenosti. Tenhle blog jsem si vytvořil proto, abych si utřídil svoji práci za poslední léta a zkusil si přehledně rozdělit "volné" texty, zhudebněné texty, prosté překlady a taky překlady, které jsou "zpívatelné" (české cover-verze).

Překlad písňových textů je na první pohled jednoduchá věc. V době existence automatických překladačů může překládat vlastně každý. A podle toho taky většina textů na netu vypadá - otrocky přeložené texty bez invence a nápadu. U tohoto typu textů jsem se rozhodl nepřekládat doslovně každý řádek, ale pokusit se vystihnout ducha původního textu, včetně nálady.

Úplně jinou disciplínou je vytvořit text, který sedí do původní hudby tak, že by se dal zpívat v češtině s původní muzikou. To je někdy práce téměř pro křížovkáře. Hlídat si délku slov, rytmus, přízvučné slabiky a navíc by měl mít text alespoň minimální smysl, ideálně i souvislost s textem originálním. Stává se ale, že nápad na český text přijde například se sloganem, kdy anglická fráze je zvukově podobná čekému slovu (vzpomeňme třeba na Gottovu "Jen se hádej" - v originále "Yes, It´s a heartache")...

Samotný výběr zde uvedených textů je pouze mojí srdeční záležitostí. Prostě - překládám jen ty písně, které mě nějak zasáhly nebo které mám spojeny s nějakými zážitky. Tento blog si nepíšu ale jen pro sebe. Je jasné, že mě zajímá i odezva od čtenářů. Každá zpětná vazba vás může upozornit na to co děláte špatně anebo naopak na to, co se líbí. Takže pište své názory, budu je číst a v rozumné míře na ně i reagovat.

PS: texty jsou podle štítků rozděleny do kategorií. U překladů je také video YouTube, kde si můžete pustit písničku k textu.

pátek 19. srpna 2011

Crawling Up A Hill (Katie Melua)

Máma mě vzbudila fakt brzo - bylo skoro půl devátý
ať prej nepřijdu pozdě, a tak jsem v kanclu
a snažím se soustředit…

Připadám si jak loudavej vlak co se škrábe do kopce.

Tak jsem se jednou zkusila zastavit abych si to ujasnila
a bez jediný výčitky jsem sekla s prací
a teď zkouším zpívat blues, jak jsem vždycky chtěla
a můj život je jen pomalej vlak co funí do kopce

Minutu po minutě
Vteřinu po vteřině
Hodinu po hodině
plyne čas.

Dělám pro bohatý ale sama zůstávám chudá
Nikdy se tomu nepřestanu divit.
Uprostřed Londýna čekám na lepší život
na muziku která mě z toho vytáhne.

Můj život je jen loudavej vlak co funí do kopce...

Každý ráno po půl devátý
mě budí máma, abych se náhodou nezpozdila
A tak jdu do kanclu a snažím se soustředit na práci.

Můj život je jen pomalej vlak, co se plazí se po kopcích

Minutu po minutě
Vteřinu po vteřině
Hodinu po hodině
plyne čas.

Tak jsem jednoho dne vypnula
a ujasnila si co vlastně chci…

Můj život je jenom pomalej loudavej vláček
co funí a škrábe se po kopcích…

Žádné komentáře:

Okomentovat