Vítejte na mém blogu, která se věnuje písňovým textům a překladům

Vítejte na mém blogu, který se věnuje písňovým textům a překladům. Písňové texty jsou velmi specifickým (téměř básnickým) útvarem. Pár jsem jich už napsal, takže mluvím hlavně z vlastní zkušenosti. Tenhle blog jsem si vytvořil proto, abych si utřídil svoji práci za poslední léta a zkusil si přehledně rozdělit "volné" texty, zhudebněné texty, prosté překlady a taky překlady, které jsou "zpívatelné" (české cover-verze).

Překlad písňových textů je na první pohled jednoduchá věc. V době existence automatických překladačů může překládat vlastně každý. A podle toho taky většina textů na netu vypadá - otrocky přeložené texty bez invence a nápadu. U tohoto typu textů jsem se rozhodl nepřekládat doslovně každý řádek, ale pokusit se vystihnout ducha původního textu, včetně nálady.

Úplně jinou disciplínou je vytvořit text, který sedí do původní hudby tak, že by se dal zpívat v češtině s původní muzikou. To je někdy práce téměř pro křížovkáře. Hlídat si délku slov, rytmus, přízvučné slabiky a navíc by měl mít text alespoň minimální smysl, ideálně i souvislost s textem originálním. Stává se ale, že nápad na český text přijde například se sloganem, kdy anglická fráze je zvukově podobná čekému slovu (vzpomeňme třeba na Gottovu "Jen se hádej" - v originále "Yes, It´s a heartache")...

Samotný výběr zde uvedených textů je pouze mojí srdeční záležitostí. Prostě - překládám jen ty písně, které mě nějak zasáhly nebo které mám spojeny s nějakými zážitky. Tento blog si nepíšu ale jen pro sebe. Je jasné, že mě zajímá i odezva od čtenářů. Každá zpětná vazba vás může upozornit na to co děláte špatně anebo naopak na to, co se líbí. Takže pište své názory, budu je číst a v rozumné míře na ně i reagovat.

PS: texty jsou podle štítků rozděleny do kategorií. U překladů je také video YouTube, kde si můžete pustit písničku k textu.

středa 17. srpna 2011

If It Be Your Will (Leonard Cohen)

Pokud je to Tvá vůle
neřeknu na to ani slovo
Můj hlas pak bude tichý, jako býval dřív
budu už jen mlčet
a dodržím, co jsem slíbil
Pokud je to Tvá vůle

Pokud je to Tvá vůle
a Tvůj hlas shůry je skutečný
budu Tě z toho zborceného vrchu
chválit ve svých písních
a ty budou zvonit krajem
Pokud je to Tvá vůle

Pokud je to Tvá vůle
dovolit mi zpívat - budu Tě blahořečit
a mé písně budou shůry zvonit
Pokud je to Tvá vůle
nechat mě zpívat

Pokud je to Tvá vůle
a máme šanci volby
pak zaplň řeky vodou
vdechni život zemi
a naplň svým soucitem
všechna ta srdce planoucí v pekle
Pokud je to Tvá vůle
učiň nás lepšími

Sbliž a pevně spoutej
všechny své děti co očekávají vykoupení
v posledních záblescích světla
na konci této noci

Pokud je to Tvá vůle…


Žádné komentáře:

Okomentovat