Vítejte na mém blogu, která se věnuje písňovým textům a překladům

Vítejte na mém blogu, který se věnuje písňovým textům a překladům. Písňové texty jsou velmi specifickým (téměř básnickým) útvarem. Pár jsem jich už napsal, takže mluvím hlavně z vlastní zkušenosti. Tenhle blog jsem si vytvořil proto, abych si utřídil svoji práci za poslední léta a zkusil si přehledně rozdělit "volné" texty, zhudebněné texty, prosté překlady a taky překlady, které jsou "zpívatelné" (české cover-verze).

Překlad písňových textů je na první pohled jednoduchá věc. V době existence automatických překladačů může překládat vlastně každý. A podle toho taky většina textů na netu vypadá - otrocky přeložené texty bez invence a nápadu. U tohoto typu textů jsem se rozhodl nepřekládat doslovně každý řádek, ale pokusit se vystihnout ducha původního textu, včetně nálady.

Úplně jinou disciplínou je vytvořit text, který sedí do původní hudby tak, že by se dal zpívat v češtině s původní muzikou. To je někdy práce téměř pro křížovkáře. Hlídat si délku slov, rytmus, přízvučné slabiky a navíc by měl mít text alespoň minimální smysl, ideálně i souvislost s textem originálním. Stává se ale, že nápad na český text přijde například se sloganem, kdy anglická fráze je zvukově podobná čekému slovu (vzpomeňme třeba na Gottovu "Jen se hádej" - v originále "Yes, It´s a heartache")...

Samotný výběr zde uvedených textů je pouze mojí srdeční záležitostí. Prostě - překládám jen ty písně, které mě nějak zasáhly nebo které mám spojeny s nějakými zážitky. Tento blog si nepíšu ale jen pro sebe. Je jasné, že mě zajímá i odezva od čtenářů. Každá zpětná vazba vás může upozornit na to co děláte špatně anebo naopak na to, co se líbí. Takže pište své názory, budu je číst a v rozumné míře na ně i reagovat.

PS: texty jsou podle štítků rozděleny do kategorií. U překladů je také video YouTube, kde si můžete pustit písničku k textu.

středa 17. srpna 2011

Another Day (Paul McCartney)

Každý den ráno se vnoří do vany,
smočí si vlasy,
osušku si omotá kolem těla
a posadí se do křesla
Tak jako každý den.
Nasouká se do punčoch, vklouzne do bot,
ruce zanoří do kapes kabátu
Tak jako každý den…
V úřadu, kde se na ni valí stohy lejster
si dává pauzu…
Pije další a další kafe
A zjišťuje, jak je těžký zůstat vzhůru.

Tak jako každý den…

Je to jen další den…

Smutná, tak smutná.
někdy se cítí tak zoufale smutná
sama ve své garsonce kde čeká
na prince svých snů, co jednou přijde
zruší její kletbu…
Na toho, který by konečně
zůstal na víc než na jednu noc…

Smutná, někdy se cítí tak zoufale smutná…

Posílá dopis na rozloučenou
Pak jen ostrý zvuk, kolem hlouček lidí
A zjišťuje jak je těžký
Zůstat naživu…

Je to jen další den…

Smutná, tak smutná.
někdy se cítí tak zoufale smutná.

Každý den ráno se ponoří do vany,
smočí si vlasy,
osušku si omotá kolem těla
a posadí se do křesla
Tak jako každý den.
Nasouká se do punčoch, vklouzne do bot,
ruce zanoří do kapes kabátu
Tak jako každý den…

Je to jen další den…


Žádné komentáře:

Okomentovat