Vítejte na mém blogu, která se věnuje písňovým textům a překladům

Vítejte na mém blogu, který se věnuje písňovým textům a překladům. Písňové texty jsou velmi specifickým (téměř básnickým) útvarem. Pár jsem jich už napsal, takže mluvím hlavně z vlastní zkušenosti. Tenhle blog jsem si vytvořil proto, abych si utřídil svoji práci za poslední léta a zkusil si přehledně rozdělit "volné" texty, zhudebněné texty, prosté překlady a taky překlady, které jsou "zpívatelné" (české cover-verze).

Překlad písňových textů je na první pohled jednoduchá věc. V době existence automatických překladačů může překládat vlastně každý. A podle toho taky většina textů na netu vypadá - otrocky přeložené texty bez invence a nápadu. U tohoto typu textů jsem se rozhodl nepřekládat doslovně každý řádek, ale pokusit se vystihnout ducha původního textu, včetně nálady.

Úplně jinou disciplínou je vytvořit text, který sedí do původní hudby tak, že by se dal zpívat v češtině s původní muzikou. To je někdy práce téměř pro křížovkáře. Hlídat si délku slov, rytmus, přízvučné slabiky a navíc by měl mít text alespoň minimální smysl, ideálně i souvislost s textem originálním. Stává se ale, že nápad na český text přijde například se sloganem, kdy anglická fráze je zvukově podobná čekému slovu (vzpomeňme třeba na Gottovu "Jen se hádej" - v originále "Yes, It´s a heartache")...

Samotný výběr zde uvedených textů je pouze mojí srdeční záležitostí. Prostě - překládám jen ty písně, které mě nějak zasáhly nebo které mám spojeny s nějakými zážitky. Tento blog si nepíšu ale jen pro sebe. Je jasné, že mě zajímá i odezva od čtenářů. Každá zpětná vazba vás může upozornit na to co děláte špatně anebo naopak na to, co se líbí. Takže pište své názory, budu je číst a v rozumné míře na ně i reagovat.

PS: texty jsou podle štítků rozděleny do kategorií. U překladů je také video YouTube, kde si můžete pustit písničku k textu.

středa 17. srpna 2011

Mary Jane (Alanis Morisette)

Jak dlouho sama usínáš a taky vstáváš?
Jak dávno vlastně ničí dlaň tě nehladí?
Máš pocit, že míň dostáváš, nežli dáváš…
Kdo uvěří ti ještě tvý „nevadí“?

A tak čím dál víc otevřít se lásce bráníš…
Samotná dál hádáš, kdo vyléčí smutky největší…

Pár obyčejných radostí v sobě strážíš
a líto je ti po troškách si z nich krást…
Pak před usnutím každou z nich znovu vážíš;
z tvých nesplněných snů se tím stává past…

Je to čím dál stejný … tak proč dál před láskou couváš?
Samotná dál váháš, jestli vyléčí smutek největší…

Kdy sama sobě uvěříš to, co říkáš - že i ty snad právo na štěstí máš mít…?

Je to čím dál stejný … otevřít se lásce bráníš.
Samotná dál váháš…Srdce na dlani je bezbranný…

Zkus před zrcadlem ráno číst ve svý tváři,
jak hrozně dlouhá umí být někdy noc…
A tím jak trháš další list v kalendáři
tiše voláš o pomoc…
…Nevoláš?

…kdo ví… kdo ví…
…jak dlouho takhle vydržíš…
kdo ví… kdo ví…


Žádné komentáře:

Okomentovat