Vítejte na mém blogu, která se věnuje písňovým textům a překladům

Vítejte na mém blogu, který se věnuje písňovým textům a překladům. Písňové texty jsou velmi specifickým (téměř básnickým) útvarem. Pár jsem jich už napsal, takže mluvím hlavně z vlastní zkušenosti. Tenhle blog jsem si vytvořil proto, abych si utřídil svoji práci za poslední léta a zkusil si přehledně rozdělit "volné" texty, zhudebněné texty, prosté překlady a taky překlady, které jsou "zpívatelné" (české cover-verze).

Překlad písňových textů je na první pohled jednoduchá věc. V době existence automatických překladačů může překládat vlastně každý. A podle toho taky většina textů na netu vypadá - otrocky přeložené texty bez invence a nápadu. U tohoto typu textů jsem se rozhodl nepřekládat doslovně každý řádek, ale pokusit se vystihnout ducha původního textu, včetně nálady.

Úplně jinou disciplínou je vytvořit text, který sedí do původní hudby tak, že by se dal zpívat v češtině s původní muzikou. To je někdy práce téměř pro křížovkáře. Hlídat si délku slov, rytmus, přízvučné slabiky a navíc by měl mít text alespoň minimální smysl, ideálně i souvislost s textem originálním. Stává se ale, že nápad na český text přijde například se sloganem, kdy anglická fráze je zvukově podobná čekému slovu (vzpomeňme třeba na Gottovu "Jen se hádej" - v originále "Yes, It´s a heartache")...

Samotný výběr zde uvedených textů je pouze mojí srdeční záležitostí. Prostě - překládám jen ty písně, které mě nějak zasáhly nebo které mám spojeny s nějakými zážitky. Tento blog si nepíšu ale jen pro sebe. Je jasné, že mě zajímá i odezva od čtenářů. Každá zpětná vazba vás může upozornit na to co děláte špatně anebo naopak na to, co se líbí. Takže pište své názory, budu je číst a v rozumné míře na ně i reagovat.

PS: texty jsou podle štítků rozděleny do kategorií. U překladů je také video YouTube, kde si můžete pustit písničku k textu.

středa 17. srpna 2011

Green Grass (Tom Waits)

Polož si hlavu tam, kde jsem míval srdce
zahrň mě hlínou
Lehni si do zelený trávy
A vzpomeň jaký to bylo, když´s mě milovala

Pojď blíž, nestyď se
Schovej se před deštěm
Měsíc stoupá oblohou
Zkus na mě myslet jako na vlak, co jen projel

Nech mě zarůst bodláky a ostružinami
a zapískej si naši písničku
Stala se ze mě jen prázdná bublina
která plave na tvé hladině

Postůj chvíli v mém stínu
já jsem ten, kdo to tu řídí
a jako větrná korouhvička řeknu:
Voní to jako by dnes mělo pršet

Bůh shodil na zem pár hvězd
Nemohl říct ptákům a květinám,
že budou už navždy beze mne
A tak ze mě udělal strom

Neříkej mi sbohem
řekni mi, jaká je dnes obloha
A jestli nebe padá k zemi
vryj do mé kůry monogram
pak spolu zkusíme chytat drozdy

Polož si hlavu tam, kde jsem míval srdce
zasyp mé tělo hlínou
Lehni si do zelený trávy
A vzpomeň jaký to bylo
když´s mě milovala…


Žádné komentáře:

Okomentovat