Vítejte na mém blogu, která se věnuje písňovým textům a překladům

Vítejte na mém blogu, který se věnuje písňovým textům a překladům. Písňové texty jsou velmi specifickým (téměř básnickým) útvarem. Pár jsem jich už napsal, takže mluvím hlavně z vlastní zkušenosti. Tenhle blog jsem si vytvořil proto, abych si utřídil svoji práci za poslední léta a zkusil si přehledně rozdělit "volné" texty, zhudebněné texty, prosté překlady a taky překlady, které jsou "zpívatelné" (české cover-verze).

Překlad písňových textů je na první pohled jednoduchá věc. V době existence automatických překladačů může překládat vlastně každý. A podle toho taky většina textů na netu vypadá - otrocky přeložené texty bez invence a nápadu. U tohoto typu textů jsem se rozhodl nepřekládat doslovně každý řádek, ale pokusit se vystihnout ducha původního textu, včetně nálady.

Úplně jinou disciplínou je vytvořit text, který sedí do původní hudby tak, že by se dal zpívat v češtině s původní muzikou. To je někdy práce téměř pro křížovkáře. Hlídat si délku slov, rytmus, přízvučné slabiky a navíc by měl mít text alespoň minimální smysl, ideálně i souvislost s textem originálním. Stává se ale, že nápad na český text přijde například se sloganem, kdy anglická fráze je zvukově podobná čekému slovu (vzpomeňme třeba na Gottovu "Jen se hádej" - v originále "Yes, It´s a heartache")...

Samotný výběr zde uvedených textů je pouze mojí srdeční záležitostí. Prostě - překládám jen ty písně, které mě nějak zasáhly nebo které mám spojeny s nějakými zážitky. Tento blog si nepíšu ale jen pro sebe. Je jasné, že mě zajímá i odezva od čtenářů. Každá zpětná vazba vás může upozornit na to co děláte špatně anebo naopak na to, co se líbí. Takže pište své názory, budu je číst a v rozumné míře na ně i reagovat.

PS: texty jsou podle štítků rozděleny do kategorií. U překladů je také video YouTube, kde si můžete pustit písničku k textu.

čtvrtek 18. srpna 2011

On An Island (David Gilmour)

Vzpomínáš na tu noc,
na to schodiště v bledém přísvitu měsíce?
Na město duchů s prázdným dětským hřištěm
Teď jakoby znovu děti výskaly
na rezavějících houpačkách
A já cítil souznění s tímhle ostrovem

Chvíli jsme leželi jsme vedle sebe
mezi měsícem a přílivem
a jen tak pozorovali hvězdy

Když nás noc obejme
budeme na půl cesty ke hvězdám
Nech pulsovat odliv a příliv
A vnímej to teplo po svém boku

Vzpomínáš na tu noc,
na vlahé horko a smích
na svíčky hořící v opuštěném kostele
Za úsvitu jsme šli prázdnými ulicemi k přístavu
Snílci jsou pryč
ale my tu od těch dob zůstáváme

Když nás noc obejme
budeme na půl cesty ke hvězdám
Nech pulsovat odliv a příliv
A vnímej to teplo po svém boku


Žádné komentáře:

Okomentovat