Vítejte na mém blogu, která se věnuje písňovým textům a překladům

Vítejte na mém blogu, který se věnuje písňovým textům a překladům. Písňové texty jsou velmi specifickým (téměř básnickým) útvarem. Pár jsem jich už napsal, takže mluvím hlavně z vlastní zkušenosti. Tenhle blog jsem si vytvořil proto, abych si utřídil svoji práci za poslední léta a zkusil si přehledně rozdělit "volné" texty, zhudebněné texty, prosté překlady a taky překlady, které jsou "zpívatelné" (české cover-verze).

Překlad písňových textů je na první pohled jednoduchá věc. V době existence automatických překladačů může překládat vlastně každý. A podle toho taky většina textů na netu vypadá - otrocky přeložené texty bez invence a nápadu. U tohoto typu textů jsem se rozhodl nepřekládat doslovně každý řádek, ale pokusit se vystihnout ducha původního textu, včetně nálady.

Úplně jinou disciplínou je vytvořit text, který sedí do původní hudby tak, že by se dal zpívat v češtině s původní muzikou. To je někdy práce téměř pro křížovkáře. Hlídat si délku slov, rytmus, přízvučné slabiky a navíc by měl mít text alespoň minimální smysl, ideálně i souvislost s textem originálním. Stává se ale, že nápad na český text přijde například se sloganem, kdy anglická fráze je zvukově podobná čekému slovu (vzpomeňme třeba na Gottovu "Jen se hádej" - v originále "Yes, It´s a heartache")...

Samotný výběr zde uvedených textů je pouze mojí srdeční záležitostí. Prostě - překládám jen ty písně, které mě nějak zasáhly nebo které mám spojeny s nějakými zážitky. Tento blog si nepíšu ale jen pro sebe. Je jasné, že mě zajímá i odezva od čtenářů. Každá zpětná vazba vás může upozornit na to co děláte špatně anebo naopak na to, co se líbí. Takže pište své názory, budu je číst a v rozumné míře na ně i reagovat.

PS: texty jsou podle štítků rozděleny do kategorií. U překladů je také video YouTube, kde si můžete pustit písničku k textu.

středa 17. srpna 2011

The Call (Regina Spektor)

Začalo to jako pocit, který vyrostl v naději
Ta se změnila v tichou myšlenku
a ta zase v tiché slovo

To slovo bylo stále hlasitější až se z něj stal bojový pokřik…

Přijdu zas, stačí zavolat
Takže není potřeba se loučit

Jasně, všechno se mění, to ale neznamená
že to takhle nemohlo být už dřív
jen je potřeba ještě před bojem zjistit
kdo jsou tví opravdoví přátelé
Vyber si hvězdu na obzoru a jdi za světlem…

Vím, že se mi vrátíš, až bude po všem
Takže není potřeba se loučit

Zkus se vrátit se mnou znovu na začátek
i když nikdo z nás už neví, jaký to je pocit
ale nikdo nemůže dvakrát cítit to samé
To ale neznamená, že je možné zapomenout

Nech se vést svými vzpomínkami, máš je pořád v sobě…
Vrátíš se, až tě zavolají, takže není potřeba se loučit.


Žádné komentáře:

Okomentovat