Vítejte na mém blogu, která se věnuje písňovým textům a překladům

Vítejte na mém blogu, který se věnuje písňovým textům a překladům. Písňové texty jsou velmi specifickým (téměř básnickým) útvarem. Pár jsem jich už napsal, takže mluvím hlavně z vlastní zkušenosti. Tenhle blog jsem si vytvořil proto, abych si utřídil svoji práci za poslední léta a zkusil si přehledně rozdělit "volné" texty, zhudebněné texty, prosté překlady a taky překlady, které jsou "zpívatelné" (české cover-verze).

Překlad písňových textů je na první pohled jednoduchá věc. V době existence automatických překladačů může překládat vlastně každý. A podle toho taky většina textů na netu vypadá - otrocky přeložené texty bez invence a nápadu. U tohoto typu textů jsem se rozhodl nepřekládat doslovně každý řádek, ale pokusit se vystihnout ducha původního textu, včetně nálady.

Úplně jinou disciplínou je vytvořit text, který sedí do původní hudby tak, že by se dal zpívat v češtině s původní muzikou. To je někdy práce téměř pro křížovkáře. Hlídat si délku slov, rytmus, přízvučné slabiky a navíc by měl mít text alespoň minimální smysl, ideálně i souvislost s textem originálním. Stává se ale, že nápad na český text přijde například se sloganem, kdy anglická fráze je zvukově podobná čekému slovu (vzpomeňme třeba na Gottovu "Jen se hádej" - v originále "Yes, It´s a heartache")...

Samotný výběr zde uvedených textů je pouze mojí srdeční záležitostí. Prostě - překládám jen ty písně, které mě nějak zasáhly nebo které mám spojeny s nějakými zážitky. Tento blog si nepíšu ale jen pro sebe. Je jasné, že mě zajímá i odezva od čtenářů. Každá zpětná vazba vás může upozornit na to co děláte špatně anebo naopak na to, co se líbí. Takže pište své názory, budu je číst a v rozumné míře na ně i reagovat.

PS: texty jsou podle štítků rozděleny do kategorií. U překladů je také video YouTube, kde si můžete pustit písničku k textu.

čtvrtek 18. srpna 2011

Pod pokličkou

Nebe se roztrhlo jak při vášnivý noci
peří se k zemi snáší a taje na dlani
Okna se zapotí, když zavlníš se v bocích
a ráno hvězdy zháší panenka na hraní

A jako malej kluk nahlížím pod pokličky
prej ani smrt nebere tam, kde nic není
Nikdo mě nenutí dát hlavu sám do smyčky
všechno se ve mně pere a krev se pění

Tak zhasni všechny světla
nekoukej na hodinky
mý síly z týhle války
se rychle tenčí
Abys to nepopletla
seber si všechny šminky
klíče hoď do mý schránky
a dveře zavři zvenčí

Nemám už dávno chuť pro tebe skákat z věží
k dálnici do pekla jít po schodech do nebe
Sama si najdi zem, kde prachy z nebe sněží
kde teplo nepálí a zima nezebe

Jsi dalším zářezem na pažbě prošlých citů
pozlátko z druhý ruky co nechci zpátky
Opouštět bez viny milovat bez soucitu
život žít bez záruky na věčný splátky

Tak zhasni všechny světla
nekoukej na hodinky
mý síly z týhle války
se rychle tenčí
Abys to nepopletla
seber si všechny šminky
klíče hoď do mý schránky
a dveře zavři zvenčí


Žádné komentáře:

Okomentovat