Vítejte na mém blogu, která se věnuje písňovým textům a překladům

Vítejte na mém blogu, který se věnuje písňovým textům a překladům. Písňové texty jsou velmi specifickým (téměř básnickým) útvarem. Pár jsem jich už napsal, takže mluvím hlavně z vlastní zkušenosti. Tenhle blog jsem si vytvořil proto, abych si utřídil svoji práci za poslední léta a zkusil si přehledně rozdělit "volné" texty, zhudebněné texty, prosté překlady a taky překlady, které jsou "zpívatelné" (české cover-verze).

Překlad písňových textů je na první pohled jednoduchá věc. V době existence automatických překladačů může překládat vlastně každý. A podle toho taky většina textů na netu vypadá - otrocky přeložené texty bez invence a nápadu. U tohoto typu textů jsem se rozhodl nepřekládat doslovně každý řádek, ale pokusit se vystihnout ducha původního textu, včetně nálady.

Úplně jinou disciplínou je vytvořit text, který sedí do původní hudby tak, že by se dal zpívat v češtině s původní muzikou. To je někdy práce téměř pro křížovkáře. Hlídat si délku slov, rytmus, přízvučné slabiky a navíc by měl mít text alespoň minimální smysl, ideálně i souvislost s textem originálním. Stává se ale, že nápad na český text přijde například se sloganem, kdy anglická fráze je zvukově podobná čekému slovu (vzpomeňme třeba na Gottovu "Jen se hádej" - v originále "Yes, It´s a heartache")...

Samotný výběr zde uvedených textů je pouze mojí srdeční záležitostí. Prostě - překládám jen ty písně, které mě nějak zasáhly nebo které mám spojeny s nějakými zážitky. Tento blog si nepíšu ale jen pro sebe. Je jasné, že mě zajímá i odezva od čtenářů. Každá zpětná vazba vás může upozornit na to co děláte špatně anebo naopak na to, co se líbí. Takže pište své názory, budu je číst a v rozumné míře na ně i reagovat.

PS: texty jsou podle štítků rozděleny do kategorií. U překladů je také video YouTube, kde si můžete pustit písničku k textu.

čtvrtek 18. srpna 2011

Novoroční

Počítáš než rok se překulí
co si ještě dlužíš z roků minulých
který nesplněný sliby co sis dal
léty usnuly a který vítr svál

Vezmeš nůž pak jabko rozkrojíš
a místo hvězdy objeví se kříž
jen hvízdneš jako vítr v komíně
a pak utopíš svý smutky ve víně

Kolik let a kolik přátel ještě zbývá
odkud vlastně jdeš a kam
a proč koním tvým se krátí bujná hříva
a co bude dál - ještě nevíš ani sám…

Odbíjí už půlnoc na věžích
a čas jako kůň se utrh z otěží
Rok zlomil se jak špejle na pouti
ránem nasněží a pak se ozvou kohouti

Kolik let a kolik přátel ještě zbývá
odkud vlastně jdeš a kam
a proč koním tvým se krátí bujná hříva
a co bude dál - ještě nevíš ani sám…


Žádné komentáře:

Okomentovat