Vítejte na mém blogu, která se věnuje písňovým textům a překladům

Vítejte na mém blogu, který se věnuje písňovým textům a překladům. Písňové texty jsou velmi specifickým (téměř básnickým) útvarem. Pár jsem jich už napsal, takže mluvím hlavně z vlastní zkušenosti. Tenhle blog jsem si vytvořil proto, abych si utřídil svoji práci za poslední léta a zkusil si přehledně rozdělit "volné" texty, zhudebněné texty, prosté překlady a taky překlady, které jsou "zpívatelné" (české cover-verze).

Překlad písňových textů je na první pohled jednoduchá věc. V době existence automatických překladačů může překládat vlastně každý. A podle toho taky většina textů na netu vypadá - otrocky přeložené texty bez invence a nápadu. U tohoto typu textů jsem se rozhodl nepřekládat doslovně každý řádek, ale pokusit se vystihnout ducha původního textu, včetně nálady.

Úplně jinou disciplínou je vytvořit text, který sedí do původní hudby tak, že by se dal zpívat v češtině s původní muzikou. To je někdy práce téměř pro křížovkáře. Hlídat si délku slov, rytmus, přízvučné slabiky a navíc by měl mít text alespoň minimální smysl, ideálně i souvislost s textem originálním. Stává se ale, že nápad na český text přijde například se sloganem, kdy anglická fráze je zvukově podobná čekému slovu (vzpomeňme třeba na Gottovu "Jen se hádej" - v originále "Yes, It´s a heartache")...

Samotný výběr zde uvedených textů je pouze mojí srdeční záležitostí. Prostě - překládám jen ty písně, které mě nějak zasáhly nebo které mám spojeny s nějakými zážitky. Tento blog si nepíšu ale jen pro sebe. Je jasné, že mě zajímá i odezva od čtenářů. Každá zpětná vazba vás může upozornit na to co děláte špatně anebo naopak na to, co se líbí. Takže pište své názory, budu je číst a v rozumné míře na ně i reagovat.

PS: texty jsou podle štítků rozděleny do kategorií. U překladů je také video YouTube, kde si můžete pustit písničku k textu.

pátek 2. září 2011

America (Paul Simon)

„Pojď, dáme to dohromady,
Spojíme svý štěstí i svoje naděje.
Celý svý jmění mám tady v tom batohu."

A tak jsme si koupili balíček cigaret
pár koláčků od paní Wágnerový
A vyrazili společně
Objevit Ameriku…

"Katko,"povídám
Když jme naskočili na autobus v Pittsburghu
"Michigan se mi teď zdá už jen jako sen"
A to jsou to teprv čtyři dny
co stopuju ze Saginaw
Abych taky objevil Ameriku

A tak se v autobuse smějeme jako dva blázni,
Z obličejů ostatních hádáme kdo je kdo
Povídá – ten chlápek v obleku je špión
a já na to: Pozor na něj,
v motýlku má schovanej foťák…"

"Podej mi ještě cigaretu,
myslím, že mi v bundě nějaká zbyla"
"Poslední jsme měli už před hodinou"

Tak jsem se radši koukal na ubíhající krajinu,
a ona mlčky četla časopis
Měsíc v úplňku visel nad krajinou.

"Katko“, povídám, když pak usnula,
"Jsem na dně…Cítím se úplně prázdný
a netuším proč"

Tak jsem se pokoušel počítat auta,
co projíždí mýtnou branou na New Jersey
Všichni jedou objevit Ameriku…

Ti všichni přijíždějí objevit Ameriku…Žádné komentáře:

Okomentovat