Vítejte na mém blogu, která se věnuje písňovým textům a překladům

Vítejte na mém blogu, který se věnuje písňovým textům a překladům. Písňové texty jsou velmi specifickým (téměř básnickým) útvarem. Pár jsem jich už napsal, takže mluvím hlavně z vlastní zkušenosti. Tenhle blog jsem si vytvořil proto, abych si utřídil svoji práci za poslední léta a zkusil si přehledně rozdělit "volné" texty, zhudebněné texty, prosté překlady a taky překlady, které jsou "zpívatelné" (české cover-verze).

Překlad písňových textů je na první pohled jednoduchá věc. V době existence automatických překladačů může překládat vlastně každý. A podle toho taky většina textů na netu vypadá - otrocky přeložené texty bez invence a nápadu. U tohoto typu textů jsem se rozhodl nepřekládat doslovně každý řádek, ale pokusit se vystihnout ducha původního textu, včetně nálady.

Úplně jinou disciplínou je vytvořit text, který sedí do původní hudby tak, že by se dal zpívat v češtině s původní muzikou. To je někdy práce téměř pro křížovkáře. Hlídat si délku slov, rytmus, přízvučné slabiky a navíc by měl mít text alespoň minimální smysl, ideálně i souvislost s textem originálním. Stává se ale, že nápad na český text přijde například se sloganem, kdy anglická fráze je zvukově podobná čekému slovu (vzpomeňme třeba na Gottovu "Jen se hádej" - v originále "Yes, It´s a heartache")...

Samotný výběr zde uvedených textů je pouze mojí srdeční záležitostí. Prostě - překládám jen ty písně, které mě nějak zasáhly nebo které mám spojeny s nějakými zážitky. Tento blog si nepíšu ale jen pro sebe. Je jasné, že mě zajímá i odezva od čtenářů. Každá zpětná vazba vás může upozornit na to co děláte špatně anebo naopak na to, co se líbí. Takže pište své názory, budu je číst a v rozumné míře na ně i reagovat.

PS: texty jsou podle štítků rozděleny do kategorií. U překladů je také video YouTube, kde si můžete pustit písničku k textu.

pátek 2. září 2011

World Spins Madly On (The Weepies)

Sotva jsem se probudil, přál jsem si umřít
Hlavu jsem měl bolavou jako střep
A tak jsem jen ležel bez hnutí
a myslel na tebe a na to kde jsi
a svět se se mnou točil šílenou rychlostí

Všechno, co jsem říkal, bych opravdu udělal
vymyslel bych pro nás dva úplně nový svět,
kde bych měl na tebe vždycky čas
jenže pak ses mi ztratila a já spal až po svítání
mezitím se svět otáčel dokola jako šílený

Nechal jsem den uplynout bez rozloučení
seděl jsem u okna a pozoroval hvězdy
Všechno se mění, svět se točí
jen já zůstávám stát na místě

Sotva jsem se probudil, přál jsem si umřít
Hlavu jsem měl bolavou jako střep
A tak jsem jen ležel bez hnutí
den je pryč a přichází noc
svět se pořád tak šíleně točí


Myslím na tebe a na to kde jsi
a svět se pořád točí jako šílený…


Žádné komentáře:

Okomentovat