Vítejte na mém blogu, která se věnuje písňovým textům a překladům

Vítejte na mém blogu, který se věnuje písňovým textům a překladům. Písňové texty jsou velmi specifickým (téměř básnickým) útvarem. Pár jsem jich už napsal, takže mluvím hlavně z vlastní zkušenosti. Tenhle blog jsem si vytvořil proto, abych si utřídil svoji práci za poslední léta a zkusil si přehledně rozdělit "volné" texty, zhudebněné texty, prosté překlady a taky překlady, které jsou "zpívatelné" (české cover-verze).

Překlad písňových textů je na první pohled jednoduchá věc. V době existence automatických překladačů může překládat vlastně každý. A podle toho taky většina textů na netu vypadá - otrocky přeložené texty bez invence a nápadu. U tohoto typu textů jsem se rozhodl nepřekládat doslovně každý řádek, ale pokusit se vystihnout ducha původního textu, včetně nálady.

Úplně jinou disciplínou je vytvořit text, který sedí do původní hudby tak, že by se dal zpívat v češtině s původní muzikou. To je někdy práce téměř pro křížovkáře. Hlídat si délku slov, rytmus, přízvučné slabiky a navíc by měl mít text alespoň minimální smysl, ideálně i souvislost s textem originálním. Stává se ale, že nápad na český text přijde například se sloganem, kdy anglická fráze je zvukově podobná čekému slovu (vzpomeňme třeba na Gottovu "Jen se hádej" - v originále "Yes, It´s a heartache")...

Samotný výběr zde uvedených textů je pouze mojí srdeční záležitostí. Prostě - překládám jen ty písně, které mě nějak zasáhly nebo které mám spojeny s nějakými zážitky. Tento blog si nepíšu ale jen pro sebe. Je jasné, že mě zajímá i odezva od čtenářů. Každá zpětná vazba vás může upozornit na to co děláte špatně anebo naopak na to, co se líbí. Takže pište své názory, budu je číst a v rozumné míře na ně i reagovat.

PS: texty jsou podle štítků rozděleny do kategorií. U překladů je také video YouTube, kde si můžete pustit písničku k textu.

pátek 25. července 2014

Na hraně

Sjedem to po hmatu
Na hraně tyhle noci
Nebude návratu
Až zámky zaklapnou

Sjedem to poslepu
Už máš mě ve svý moci
Strach číhá v podřepu
Pod lahví nevratnou

Tma voní po plyši
A jiskří při doteku
Jako hřbet kočičí
Se černá sametem
Žízniví hladoví
Jak vězni na útěku
Spoutáni lanovím
Ukrytí před světem

Sjedem to po čichu
Už znáš mě jak svý boty
Kázání o hříchu
Ti stéká po těle 

Sjedem to po sluchu
Vždyť k čemu nám jsou noty
Dvě ryby na suchu
Dva padlí andělé

Hrajem si na city
Na zásluhy a viny
Jsme tu jen na chvíli
A šťastní za málo
Možná to nejsi ty
I já je někdo jiný
Byli jsme nebyli
Stalo se nestalo...Žádné komentáře:

Okomentovat