Vítejte na mém blogu, která se věnuje písňovým textům a překladům

Vítejte na mém blogu, který se věnuje písňovým textům a překladům. Písňové texty jsou velmi specifickým (téměř básnickým) útvarem. Pár jsem jich už napsal, takže mluvím hlavně z vlastní zkušenosti. Tenhle blog jsem si vytvořil proto, abych si utřídil svoji práci za poslední léta a zkusil si přehledně rozdělit "volné" texty, zhudebněné texty, prosté překlady a taky překlady, které jsou "zpívatelné" (české cover-verze).

Překlad písňových textů je na první pohled jednoduchá věc. V době existence automatických překladačů může překládat vlastně každý. A podle toho taky většina textů na netu vypadá - otrocky přeložené texty bez invence a nápadu. U tohoto typu textů jsem se rozhodl nepřekládat doslovně každý řádek, ale pokusit se vystihnout ducha původního textu, včetně nálady.

Úplně jinou disciplínou je vytvořit text, který sedí do původní hudby tak, že by se dal zpívat v češtině s původní muzikou. To je někdy práce téměř pro křížovkáře. Hlídat si délku slov, rytmus, přízvučné slabiky a navíc by měl mít text alespoň minimální smysl, ideálně i souvislost s textem originálním. Stává se ale, že nápad na český text přijde například se sloganem, kdy anglická fráze je zvukově podobná čekému slovu (vzpomeňme třeba na Gottovu "Jen se hádej" - v originále "Yes, It´s a heartache")...

Samotný výběr zde uvedených textů je pouze mojí srdeční záležitostí. Prostě - překládám jen ty písně, které mě nějak zasáhly nebo které mám spojeny s nějakými zážitky. Tento blog si nepíšu ale jen pro sebe. Je jasné, že mě zajímá i odezva od čtenářů. Každá zpětná vazba vás může upozornit na to co děláte špatně anebo naopak na to, co se líbí. Takže pište své názory, budu je číst a v rozumné míře na ně i reagovat.

PS: texty jsou podle štítků rozděleny do kategorií. U překladů je také video YouTube, kde si můžete pustit písničku k textu.

neděle 4. května 2014

Old man (Neil Young)

Koukej se jak to mám já
Jsem jinej než tys býval...

Čím víc nechci jako ty být
Tím víc se v tobě poznávám
Chtít vlastní cestou jít
mi vážně práci dá

Čas vrásky mi vyrývá
Jak opadává kalendář
A ze zrcadla zírá na mě
Náhle tvoje tvář

Mám dávno co jsem si přál
Co víc jen chtít
Já nechci brát ti tvý právo
Svůj názor mít
Dívej se teď do očí mých -
už vím jak žít...

Ten malej kluk je pryč
Nevěří už pohádkám
Na krku už nemá klíč
Tak čeká u dveří

Slova prý nic nezmění
Tak stojí tu a nic neříká
A očekává smíření
Tak pojď mu otevřít

Mám dávno co jsem si přál
Tak co víc jen chtít
Já nechci brát ti tvý právo
Svůj názor mít
Dívej se do očí mých
Už vim jak žít...

Koukej se jak to mám já
Jsem jinej než tys býval...


Žádné komentáře:

Okomentovat