Vítejte na mém blogu, která se věnuje písňovým textům a překladům

Vítejte na mém blogu, který se věnuje písňovým textům a překladům. Písňové texty jsou velmi specifickým (téměř básnickým) útvarem. Pár jsem jich už napsal, takže mluvím hlavně z vlastní zkušenosti. Tenhle blog jsem si vytvořil proto, abych si utřídil svoji práci za poslední léta a zkusil si přehledně rozdělit "volné" texty, zhudebněné texty, prosté překlady a taky překlady, které jsou "zpívatelné" (české cover-verze).

Překlad písňových textů je na první pohled jednoduchá věc. V době existence automatických překladačů může překládat vlastně každý. A podle toho taky většina textů na netu vypadá - otrocky přeložené texty bez invence a nápadu. U tohoto typu textů jsem se rozhodl nepřekládat doslovně každý řádek, ale pokusit se vystihnout ducha původního textu, včetně nálady.

Úplně jinou disciplínou je vytvořit text, který sedí do původní hudby tak, že by se dal zpívat v češtině s původní muzikou. To je někdy práce téměř pro křížovkáře. Hlídat si délku slov, rytmus, přízvučné slabiky a navíc by měl mít text alespoň minimální smysl, ideálně i souvislost s textem originálním. Stává se ale, že nápad na český text přijde například se sloganem, kdy anglická fráze je zvukově podobná čekému slovu (vzpomeňme třeba na Gottovu "Jen se hádej" - v originále "Yes, It´s a heartache")...

Samotný výběr zde uvedených textů je pouze mojí srdeční záležitostí. Prostě - překládám jen ty písně, které mě nějak zasáhly nebo které mám spojeny s nějakými zážitky. Tento blog si nepíšu ale jen pro sebe. Je jasné, že mě zajímá i odezva od čtenářů. Každá zpětná vazba vás může upozornit na to co děláte špatně anebo naopak na to, co se líbí. Takže pište své názory, budu je číst a v rozumné míře na ně i reagovat.

PS: texty jsou podle štítků rozděleny do kategorií. U překladů je také video YouTube, kde si můžete pustit písničku k textu.

čtvrtek 24. srpna 2017

Undertow (Pain of Salvation)

Nech mě vejít
Nech mě vstoupit do neznáma
Dej mi šanci objevit svět
hledat odpovědi na všechno co musím znát
Nech mě najít si vlastní cestu 
Ochutnat lásku
poznat soucit
cítit pochopení
a radost z poznání
Prosím, nech mě jít

Dovol mi vzlétnout 
Dopřej mi pocit svobody
až budu den za dnem stoupat výš 
krvavě rudou sametovou oblohou
Blíž slunci
Blíž Tobě

Nech mě pohlédnout Ti do tváře
Potom mě od sebe odvrhni
Zlámej mi křídla
a dívej se
jak padám k zemi
Přesto prosím, nech mě létat...

Nech mě, ať ztratím cíl a směr
Ať sejdu s cesty a bloudím
Dej mi poznat bolest
Sraž mě na kolena 
Nech mě krvácet
Znič všechno a všechny
co jsem kdy miloval

Poruč mi spálit všechny mosty
Zařiď ať navždy zapomenu 
na dobré i zlé
A pak mě nech umřít
Dovol mi vstoupit
do černočerné noci
Prosím, nech mě jít
Nech mě jít...


Žádné komentáře:

Okomentovat